Gå till innehåll

HANDBOLL ÖST

HANDBOLL ÖST

Två nya medarbetare på kontoret

Från och med augusti förstärks Handbollförbundet Östs kontor med två nya medarbetare. Samtidigt som Julia Flamborg går på föräldraledighet välkomnar vi Christer Holm som vikarie inom tävlingsverksamheten för barn och ungdom. Dessutom ansluter Izabel ”Bella” Hagberg som tränarutbildningsansvarig när utbildningsverksamheten får en ny ansvarsfördelning.

Inför hösten sker några förändringar på Handbollförbundet Östs kontor. När Julia Flamborg går på föräldraledighet tar Christer Holm över hennes arbete med tävlingsverksamheten för barn och ungdom. Samtidigt får utbildningsverksamheten en ny ansvarsfördelning där Morris Lundin kommer att fokusera på spelarutbildningen, medan Izabel ”Bella” Hagberg tar över ansvaret för tränarutbildningarna.

– Vi är väldigt glada över att få välkomna både Christer och Bella till kontoret. Båda har en stark förankring i handbollen och kommer in med värdefulla erfarenheter från föreningslivet. Samtidigt ger förändringarna oss möjlighet att ytterligare stärka vårt stöd till föreningarna, både inom tävlingsverksamheten och utbildningsområdet. Jag ser fram emot att få arbeta tillsammans med dem och fortsätta utveckla handbollen i vårt distrikt, säger Anna Bisso, operativ chef på Handbollförbundet Öst.

Lång erfarenhet av handbollen

Christer Holm har en lång bakgrund inom handbollen, både som spelare, ledare och genom olika uppdrag i föreningslivet. Idag är han aktiv som ungdomsledare och har under flera år varit engagerad i utvecklingen av beachhandboll, där han bland annat drivit projekt för att skapa fler möjligheter att upptäcka sporten.

I sin roll kommer Christer att arbeta med tävlingsverksamheten för barn och ungdom och bidra med både erfarenhet och ett stort engagemang för handbollens utveckling.

– Jag ser verkligen fram emot att få kombinera mitt stora handbollsintresse med mitt arbete. Att få träffa nya kollegor och föreningar samt vara med och utveckla handbollen i distriktet är något jag ser fram emot, säger Christer Holm.

Från praktik till anställning

Izabel ”Bella” Hagberg har tillbringat stora delar av sitt liv i handbollshallar, både som spelare och tränare. Hon har studerat Tränarprogrammet på GIH och har varit ledamot i AIK Handbolls styrelse med ansvar för barn- och ungdomsfrågor. Idag arbetar hon också med att stötta tränare och utbildningsverksamheten inom föreningen.

Under våren genomförde Bella sin praktik på Handbollförbundet Öst, där hon bland annat ansvarade för Kortplanscupen. Från och med augusti blir hon en del av kontoret på heltid som tränarutbildningsansvarig och kommer att vara en viktig kontaktperson för föreningarnas utbildningsansvariga och instruktörer.

– Jag ser fram emot att få använda mina erfarenheter från studierna och föreningslivet i arbetslivet, samt att få träffa och samarbeta med instruktörer och utbildningsansvariga i föreningarna. Vi hörs och ses i augusti!, säger Izabel Hagberg.

Vi hälsar Christer och Bella varmt välkomna till Handbollförbundet Öst och ser fram emot att tillsammans fortsätta utveckla handbollen i distriktet.

Publicerad: 2026-06-17

Senast uppdaterad: 2026-06-17

Författare: Maria Casado

Intressant? Dela gärna!