Hem / Äldre & Yngre Ungdom / Serieindelning

Serieindelning

Tidsplan för serieläggning
2022-05-01:

Sista anmälningsdag

2022-05-02:
En lista med anmälda lag mailas till tävlingsansvariga i föreningarna.

2022-05-16:
Preliminär serieindelning för U19-U11 publiceras på hemsidan.

2022-05-25:
Sista dag för återkoppling på den preliminära serieindelningen för U19-U11.

(Fram till 25 maj kan firmatecknare/tävlingsansvarig önska justering i serieindelningen med motivering i åldersklasserna U19-U11. Insänd önskan om justering, är som sagt en önskan och en ändring kan inte garanteras).

2022-06-01:
Serieindelning fastställs.

2022-06-30:
Spelprogram fastställs.

(Tävlingsansvarig får tillgång till lottningarna i TA för tidsättning av seriematcher).

2022-08-16:
HF Öst låser serierna. Matchtider från föreningarna ska vara tillsatta.

2022-09-01:
Spelprogram och matchtider publiceras på Handbollförbundet Öst webbplats.

Preliminära seriestarter
2022-09-24 Preliminär seriestart för F16.
2022-10-01 Preliminär seriestart för U19, P16, U15, U14, U13, U12, U11 samt Distriktsserier för seniorer.
2022-10-08 Preliminär seriestart för U10 och U9

Fastställd serieindelning, 1 juni 2022
Fram till 25 maj hade firmatecknare/tävlingsansvarig möjlighet att önska om justering i serieindelningen med motivering i åldersklasserna U19-U11. Majoritet av önskningar om justeing har beviljats av tävlingskommitten, där ett par tyvärr inte har kunnat uppfyllas pga helheten för åldersklassen.


Flickor 19 Nivå 1

AIK Handboll
AIK Handboll 2, inlottad 20220920
Gustavsbergs IF HK utgått 20220906
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Skuru IK 2 utgått 20221004
Skånela IF
Sollentuna HK utgått 20220826
Spånga HK
Stockholmspolisens HF HF
Tyresö Handboll
Uppsala HK utgått 20220929

Flickor 19 Nivå 2

AIK Handboll 3, inlottad 20220802
IK Bolton utgått 20220627
Sannadals SK
Skuru IK 3
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Spårvägen HF
Vassunda IF
Årsta AIK HF

Flickor 16 Nivå 1

Gustavsbergs IF HK utgått 20220831
Hammarby IF HF
Haninge HK
Huddinge HK
Sannadals SK utgått 20221004
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 16 Nivå 2

Bollstanäs SK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK utgått 20220907
IK Bolton
Lidingö SK
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Skuru IK 3
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Årsta AIK HF 2

Flickor 16 Nivå 3

AIK Handboll
Bålsta IF
Djurgårdshof IK utgått 20220803
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK inlottat 20220830
Hammarby IF HF 3
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Kungsängens SK
Lidingö SK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 3

Flickor 15 Nivå 1

Gustavsbergs IF HK utgått 20220809
Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Silwing/Troja
HK Silwing/Troja 2 utgått 20220908
IFK Tumba HK
Kungsängens SK utgått 202206023
Rimbo HK Roslagen
Skånela IF
Sollentuna HK
Uppsala HK
Vassunda IF
Årsta AIK HF

Flickor 14 Nivå 1

Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Täby HBK

Flickor 14 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Hammarby IF HF 2
IK Bolton
Lidingö SK
Skånela IF 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Tyresö Handboll

Flickor 14 Nivå 2 Södra

GT Söder HK Vit
Gustavsbergs IF HK
HK Cliff
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
Sannadals SK
Skuru IK 2
Årsta AIK HF

Flickor 14 Nivå 3

AIK Handboll 2
Bålsta IF
GT Söder HK Blå
Gustavsbergs IF HK 2
IK Bolton 2
Spånga HK 3
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 3
Uppsala HK
Årsta AIK HF 2
Ösmo GIF HK utgått 20220926

Flickor 13 Nivå 1

AIK Handboll
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 13 Nivå 2 Norra

Bollstanäs SK
Djurgårdshof IK
IFK Tumba HK 3
Kungsängens SK
Sollentuna HK
Täby HBK 2 utgått 20220824
Uppsala HK
Vassunda IF

Flickor 13 Nivå 2 Mitt

Hammarby IF HF 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Skuru IK 3
Huddinge HK 2
Täby HBK 2 (bytt namn från lag 3 till lag 2 i samband med att lag 2 utgått.)
Årsta AIK HF 2

Flickor 13 Nivå 2 Södra

Dalarö SK utgått 20220602
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK utgått 20220810
Haninge HK
Sannadals SK, tillkom från Nivå 2 Mitt 20220607
Skogås HK
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Älta IF 
Ösmo GIF HK, inlottat 20220926

Flickor 13 Nivå 3 Norra

Bollstanäs SK 2
Bålsta IF
HK Ceres Norrtälje
Kungsängens SK 2
Skånela IF utgått 20220923
Sollentuna HK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK

Flickor 13 Nivå 3 Södra

AIK Handboll 2
Gustavsbergs IF HK 2
Norrtulls SK
Sannadals SK 2 utgått 20220801
Skuru IK 4
Spånga HK 2
Årsta AIK HF 3
Älta IF 2

Flickor 12 Nivå 1

Hammarby IF HF
Handens SK
Haninge HK
Huddinge HK
IK Bolton
Skuru IK
Sollentuna HK
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 12 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Kungsängens SK
Rimbo HK Roslagen
Sollentuna HK 2
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK 2
Uppsala HK
Årsta AIK HF 2
Årsta AIK HF 4

Flickor 12 Nivå 2 Södra

GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
Lidingö SK utgått 20220923
Skogås HK
Skuru IK 2
Skånela IF, inlottat 20220923
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 3
Årsta AIK HF 5

Flickor 12 Nivå 3

Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK
IK Bolton 2
Lidingö SK 2
Sannadals SK 
Skogås HK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Westermalm IF HK
Åkersberga HK

Pojkar 19 Nivå 1

AIK Handboll utgått 20220928
Hammarby IF HF
Hammarby IF HF 2
HF SIF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Lidingö SK
Rimbo HK Roslagen
Skogås HK
Skuru IK
Täby Centrum HK
Åkersberga HK

Pojkar 19 Nivå 2

AIK Handboll 2
Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK
Handens SK
HK Cliff utgått 20220628
IFK Tumba HK 2 utgått 20220816
IK Bolton 2 utgått 20220921
Sannadals SK
Sollentuna HK utgått 20220901
Vallentuna HK utgått 20220815
Uppsala HK
Vassunda IF
Visby IF Gute HK
Årsta AIK HF
 
*Nivå 2 och 3 lottas till en gemensam serie. 20220822 

Pojkar 16 Nivå 1

Hammarby IF HF 
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skogås HK
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK

Pojkar 16 Nivå 2

Hammarby IF HF 2
IFK Tumba HK
IK Bolton 2
Lidingö SK utgått 20220608
Sannadals SK utgått 20220928
Skogås HK 2
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Uppsala HK 2
Vassunda IF
Åkersberga HK utgått 20220802
Årsta AIK HF

Pojkar 16 Nivå 3

GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK 2
IK Bolton 3
Skuru IK
Skånela IF 3 utgått 20220902
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 3
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 2

Pojkar 15 Nivå 1

HK Cliff
IFK Tumba HK utgått 20220603
Rimbo HK Roslagen
Skå IK
Skånela IF
Sollentuna HK utgått 20220922
Westermalm IF HK utgått 20220913
Årsta AIK HF
Ösmo GIF HK utgått 20220926

Pojkar 14 Nivå 1

Hammarby IF HF
IK Bolton
Lidingö SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 14 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Hammarby IF HF 2
Rimbo HK Roslagen
Skå IK
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK 2 inlottat 20220908
Uppsala HK
Vallentuna HK utgått 20220823
Årsta AIK HF 2

Pojkar 14 Nivå 2 Södra

GT Söder HK
Haninge HK
HK Cliff
HK Silwing/Troja utgått 20220901
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Sannadals SK
Årsta AIK HF 3

Pojkar 14 Nivå 3

Djurgårdshof IK
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 4

Pojkar 13 Nivå 1

Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Cliff
Huddinge HK
IFK Tumba HK utgått 20220825
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK

Pojkar 13 Nivå 2

GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
Huddinge HK 3
IK Bolton 
Jakobsberg GoIF
Sannadals SK
Skånela IF
Tyresö Handboll 2
Vassunda IF
Åkersberga HK utgått 20220914
Årsta AIK HF

Pojkar 13 Nivå 3

AIK Handboll utgått 20220829
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK 2
Kungsängens SK 2
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Vallentuna HK

Pojkar 12 Nivå 1

AIK Handboll
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 12 Nivå 2 Norra

AIK Handboll 2
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Täby HBK 3
Uppsala HK
Vassunda IF
Westermalms IF HF
Åkersberga HK

Pojkar 12 Nivå 2 Södra 

GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
Södertälje HK
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2
Älta IF

Pojkar 12 Nivå 3

Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK 2
HK Ceres Norrtälje
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 2
IK Bolton 2
Lidingö SK
Sannadals SK
Spånga HK
Täby HBK 4

POSTADRESS
Handbollförbundet Öst
Box 11016, 100 61 Stockholm

BESÖKSADRESS
Idrottens hus
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

E-post: This is a mailto link
Faktura: This is a mailto link
Bankgiro: 206-3469
Organisationsnummer: 802001-3499

SOCIALA MEDIER

Facebook_vit.svgInstagram_vit.svgTwitter_vit.svgLinked_vit.svg