Hem / Äldre & Yngre Ungdom / Serieindelning

Serieindelning

Tidsplan för serieläggning
2022-05-01:

Sista anmälningsdag

2022-05-02:
En lista med anmälda lag mailas till tävlingsansvariga i föreningarna.

2022-05-16:
Preliminär serieindelning för U19-U11 publiceras på hemsidan.

2022-05-25:
Sista dag för återkoppling på den preliminära serieindelningen för U19-U11.

(Fram till 25 maj kan firmatecknare/tävlingsansvarig önska justering i serieindelningen med motivering i åldersklasserna U19-U11. Insänd önskan om justering, är som sagt en önskan och en ändring kan inte garanteras).

2022-06-01:
Serieindelning fastställs.

2022-06-30:
Spelprogram fastställs.

(Tävlingsansvarig får tillgång till lottningarna i TA för tidsättning av seriematcher).

2022-08-16:
HF Öst låser serierna. Matchtider från föreningarna ska vara tillsatta.

2022-09-01:
Spelprogram och matchtider publiceras på Handbollförbundet Öst webbplats.

Preliminära seriestarter
2022-09-24 Preliminär seriestart för F16.
2022-10-01 Preliminär seriestart för U19, P16, U15, U14, U13, U12, U11 samt Distriktsserier för seniorer.
2022-10-08 Preliminär seriestart för U10 och U9

Preliminär serieindelning
Fram till 25 maj kan firmatecknare/tävlingsansvarig önska justering i serieindelningen med motivering i åldersklasserna U19-U11. Insänd önskan om justering, är som sagt en önskan och en ändring kan inte garanteras.


Flickor 19 Nivå 1

AIK Handboll
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Skuru IK 2
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Stockholmspolisens HF HF
Tyresö Handboll
Uppsala HK

Flickor 19 Nivå 2

IK Bolton
Sannadals SK
Skuru IK 3
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Spårvägen HF
Vassunda IF
Årsta AIK HF

Flickor 16 Nivå 1

AIK Handboll
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF
Haninge HK
Huddinge HK
Sannadals SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 16 Nivå 2 Norra

Bollstanäs SK
Hammarby IF HF 2
Lidingö SK
Skuru IK 3
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK

Flickor 16 Nivå 2 Södra

Hammarby IF HF 3
Hammarby IF HF 4
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK
IK Bolton
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Årsta AIK HF 2

Flickor 16 Nivå 3

AIK Handboll 2
Bålsta IK
Djurgårdshof IK
GT Söder HK
Hammarby IF HF 5
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Kungsängens SK
Lidingö SK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 3

Flickor 15 Nivå 1

AIK Handboll
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Silwing/Troja
HK Silwing/Troja 2
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Rimbo HK Roslagen
Skånela IF
Sollentuna HK
Uppsala HK
Vassunda IF
Årsta AIK HF

Flickor 14 Nivå 1

Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK

Flickor 14 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
IK Bolton
Lidingö SK
Skånela IF 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK

Flickor 14 Nivå 2 Södra

GT Söder HK Vit
Gustavsbergs IF HK
HK Cliff
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
Sannadals SK
Skuru IK 2
Årsta AIK HF

Flickor 14 Nivå 3

AIK Handboll 2
Bålsta IF
GT Söder HK Blå
Gustavsbergs IF HK 2
IK Bolton 2
Spånga HK 3
Täby HBK 3
Årsta AIK HF 2
Ösmo GIF HK

Flickor 13 Nivå 1

AIK Handboll
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 13 Nivå 2 Norra

Bollstanäs SK
Djurgårdshof IK
IFK Tumba HK 3
Kungsängens SK
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF

Flickor 13 Nivå 2 Mitt

Hammarby IF HF 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Sannadals SK
Skuru IK 3
Huddinge HK 2
Täby HBK 3
Årsta AIK HF 2

Flickor 13 Nivå 2 Södra

Dalarö SK
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK
Skogås HK
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Älta IF 

Flickor 13 Nivå 3

AIK Handboll 2
Bollstanäs SK
Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK 2
HK Ceres Norrtälje
Kungsängens SK 2
Sannadals SK 2
Skuru IK 4
Skånela IF
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 3
Älta IF 2

Flickor 12 Nivå 1

Hammarby IF HF
Handens SK
Haninge HK
Huddinge HK
IK Bolton
Skuru IK
Sollentuna HK
Täby HBK
Årsta AIK HF
Tyresö Handboll

Flickor 12 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Kungsängens SK
Rimbo HK Roslagen
Sollentuna HK 2
Spånga HK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Årsta AIK HF 2
Årsta AIK HF 4

Flickor 12 Nivå 2 Södra

Lidingö SK
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
Skogås HK
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 3
Årsta AIK HF 5

Flickor 12 Nivå 3

Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK
IK Bolton 2
Lidingö SK 2
Sannadals SK 
Skogås HK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Westermalm IF HK
Åkersberga HK

Pojkar 19 Nivå 1

AIK Handboll
Hammarby IF HF
Hammarby IF HF 2
HF SIF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Lidingö SK
Rimbo HK Roslagen
Skogås HK
Skuru IK
Täby Centrum HK
Åkersberga HK

Pojkar 19 Nivå 2

HK Cliff
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Sollentuna HK
Uppsala HK
Vassunda IF
Årsta AIK HF

Pojkar 19 Nivå 3

AIK Handboll 2
Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK
Handens SK
Sannadals SK
Vallentuna HK
Visby IF Gute HK

Pojkar 16 Nivå 1

Hammarby IF HF 
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK

Pojkar 16 Nivå 2

Hammarby IF HF 2
IFK Tumba HK
IK Bolton 2
Lidingö SK
Sannadals SK
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Uppsala HK 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF

Pojkar 16 Nivå 3

GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK 2
IK Bolton 3
Skuru IK
Skånela IF 3
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 3
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 2

Pojkar 15 Nivå 1

HK Cliff
IFK Tumba HK
Rimbo HK Roslagen
Skogås HK
Skogås HK 2
Skå IK
Skånela IF
Sollentuna HK
Vassunda IF
Westermalm IF HK
Årsta AIK HF
Ösmo GIF HK

Pojkar 14 Nivå 1

Hammarby IF HF
IK Bolton
Lidingö SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 14 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Hammarby IF HF 2
Rimbo HK Roslagen
Skå IK
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 2

Pojkar 14 Nivå 2 Södra

GT Söder HK
Haninge HK
HK Cliff
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Sannadals SK
Årsta AIK HF 3

Pojkar 14 Nivå 3

Djurgårdshof IK
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 4

Pojkar 13 Nivå 1

Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Cliff
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK

Pojkar 13 Nivå 2

GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
IK Bolton 
Jakobsberg GoIF
Sannadals SK
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Tyresö Handboll 2
Vassunda IF
Åkersberga HK
Årsta AIK HF

Pojkar 13 Nivå 3

AIK Handboll
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK 2
Huddinge HK 3
Kungsängens SK 2
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Vallentuna HK

Pojkar 12 Nivå 1

AIK Handboll
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 12 Nivå 2 Norra

AIK Handboll 2
HK Ceres Norrtälje
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF
Westermalms IF HF
Åkersberga HK

Pojkar 12 Nivå 2 Södra 

GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
Södertälje HK
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 3
Årsta AIK HF 2
Älta IF

Pojkar 12 Nivå 3

Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK 2
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 2
IK Bolton 2
Lidingö SK
Sannadals SK
Täby HBK 4

POSTADRESS
Handbollförbundet Öst
Box 11016, 100 61 Stockholm

BESÖKSADRESS
Idrottens hus
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

E-post: This is a mailto link
Faktura: This is a mailto link
Bankgiro: 206-3469
Organisationsnummer: 802001-3499

SOCIALA MEDIER

Facebook_vit.svgInstagram_vit.svgTwitter_vit.svgLinked_vit.svg