Gå till innehåll

Svensk Handboll

Svensk Handboll

Kommittéer & arbetsgrupper

Lena Runströmer
Ordförande
070-331 01 04
lena.runstromer@gmail.com

Therese Bringefors
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 55
therese.bringefors@handboll.rf.se

Robert Wedberg
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 63
robert.wedberg@handboll.rf.se

Ingrid Boogh
Ledamot
ingrid.boogh@polisen.se

Carolin Clemente
Ledamot
070-423 11 09
clementecarolin@gmail.com

Jonas Johansson
Ledamot
jonas.johansson@skuruhandboll.se

Patrik Westerlund
Ledamot
patrik@crossadvokater.se

Per-Olof Lind
Ordförande
076-340 37 63
peolind@hotmail.com

Per Ekberg
Handläggande tjänsteperson
070-646 87 30
per.ekberg@handboll.rf.se

Adam Engström
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 56
adam.engstrom@handboll.rf.se

Peter Gentzel
Ledamot
073-346 54 68
peter.gentzel@elithandboll.se

Jimmy Grandin
Ledamot
073-629 56 26
jimmy.grandin@outlook.com

Inger Lundin
Ledamot
070-488 92 00
lundin61@gmail.com

Björn Ericsson
Ordförande
070-568 35 84
bjorn.ericsson@handboll.rf.se

Peter Olsson
Vice ordförande
076-720 81 44

Niklas Axvallen
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 52
niklas.axvallen@handboll.rf.se

Jonny Ahlvin
Ledamot
073-678 05 22
jonny.ahlvin@svenskfotboll.se

Lars Berndtsson
Ledamot
070-667 42 11
lars.berndtsson@handboll.rf.se

Monika Hagen
Ledamot
070-299 68 52
m.hagen63@telia.com

Leo Hellsten
Ledamot

Claes-Göran Lang
Ledamot, Förbundsdomaransvarig
070-568 04 01
cg.lang@handboll.rf.se

Benjamin Lüning
Ledamot, Handbollförbundet Mitt
benjamin.luning@gmail.com

Anna Johansson Törnblom
Ledamot, Handbollförbundet Norr
070-314 83 18
annatornblom67@mail.com

Morten Husby
Ledamot, Handbollförbundet Syd
076-860 80 69
morten.husby@gmail.com

Astrid Laurin
Ledamot, Handbollförbundet Väst
070-527 27 47, 070-188 87 55
E-post: laurin.astrid@telia.com

Catrine Loqvist
Ledamot, Handbollförbundet Öst
070-641 22 29
catrine.loqvist@handbollost.se

Jasmin Kliko
Adjungerad ledamot, Elitdomareföreningen

Lotta Löngren
Adjungerad, funktionärsutbildningar
070-248 96 30
lotta.lonngren@handboll.rf.se

Pierre Grubbström
Ordförande
070-912 40 00
pg_handboll@grubbstroms.se

Niklas Axvallen
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 52
niklas.axvallen@handboll.rf.se

Jonny Ahlvin
Ledamot
jonnyahlvin@outlook.com

Björn Djupmark
Ledamot
bjorn.djupmark@titovlaw.se

Niclas Ekman
Ledamot

Sebastian Hörlin
Ledamot

Eja Linnéll
Ledamot
eja.linnell@gmail.com

Nina Nilsson Rådeström
Ledamot

Linda Stridh
Ledamot

Linnea Torstensson
Ledamot
073-641 22 23
linnet_1@hotmail.com

Stefan Karlsson
Ordförande
070-310 34 52
stefan.karlsson@seb.se

Kalle Andersson
Handläggande tjänsteperson
070-289 90 34
kalle.andersson@handboll.rf.se

Hanna Fogelström

Handläggande tjänsteperson
070-428 47 86
hanna.fogelstrom@handboll.rf.se

Marcus Ahlm
Ledamot
072-198 08 93
marcus.ahlm@chefsculinar.se

Heléne Bernhardtz
Ledamot
helene.bernhardtz@handboll.rf.se

Johan Ekengren
Ledamot
johan.ekengren@telia.com

Torbjörn Klingvall
Ledamot
tk@klingvall.no

Christian Nyhlén
Ledamot
076-895 94 17
cnleadershipadvisory@gmail.com

Ulf Nyström
Ledamot
070-552 59 68
ulf.nystrom@ifkskovdehandboll.com

Nanne Olsson
Ledamot
070-810 82 50
nanne.olsson@rfsisu.se

Malin Tillman
Ledamot
070-850 76 46
malin.tillman@rfsisu.se

Philip Åkesson
Ledamot
070-455 08 08
philip.akesson@edu.ystad.se

Pontus Axell
Adjungerad ledamot, fysansvarig Svenska Handbollförbundet
073-572 93 72
pontus.axell@handboll.rf.se

Stefan Lövgren
Adjungerad ledamot, Svenska Handbollslandslaget AB
070-811 85 93
stefan.lovgren@handboll.rf.se

Rickard Nilsson
Adjungerad ledamot, Sveriges Olympiska Kommitté
070-552 59 68
rickard.nilsson@sok.se

Stefan Karlsson
Ordförande
070-310 34 52
stefan.karlsson@seb.se

Robert Wedberg
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 63
robert.wedberg@handboll.rf.se

Emil Nilsson
Ledamot

Magnus Oppenstam
Ledamot

Albin Sandberg
Ledamot

Sture Gustafsson
Ordförande
070-823 69 06
sture.gustafsson@handboll.rf.se

Emma Hansson
Ledamot
070-327 19 79
till_emmas@hotmail.com

Jan Karlgren
Ledamot
073-022 22 06
jan.karlgren@zerva.se

Sara Sundström
Ledamot
070-225 16 11
sara.sundstrom79@gmail.com

Madelene Fischer
Ledamot, Handbollförbundet Mitt
070-253 40 47
madelene.fischer@lif-lindesberg.se

Johan Sjöström
Ledamot, Handbollförbundet Norr
073-092 69 12
jsjoestroem@gmail.com

Eva Maria Forsberg
Ledamot, Handbollförbundet Väst
070-943 81 44
info@hkcountry.se

Susann Eriksson
Ledamot, Handbollförbundet Öst
070-279 48 44
suss@ifktumbahandboll.se

Per Ekberg
Adjungerad tjänsteperson
070-646 87 30
per.ekberg@handboll.rf.se

Bengt Martinsson
Ordförande
073-436 85 68
martinsson.bengta@telia.com

Adam Engström
Handläggande tjänsteperson
070-249 69 12
adam.engstrom@handboll.rf.se

Robert Wedberg
Handläggande tjänsteperson
070-993 14 43
robert.wedberg@handboll.rf.se

Martin Asker
Ledamot
070-751 57 53
martin@handballmedicine.com

Christer Thelin
Ledamot
070-467 58 54
christer.thelin@handboll.rf.se

Jennie Classon
Ordförande
076-893 94 87
jennie.classon@gmail.com

Kalle Andersson
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 47
kalle.andersson@handboll.rf.se

Hanna Fogelström
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 53

hanna.fogelstrom@handboll.rf.se

Martin Asker
Ledamot
070-751 57 53
martin.asker@shh.se

Örjan Johannesson
Ledamot
070-726 81 22
orjanjohannesson@gmail.com

Viktoria Karlsson
Ledamot
073-641 55 16
viktoria_karlsson@icloud.com

Hampus Lüning
Antidopingansvarig
070-290 79 38
hampus.luning@vgregion.se

Fredrik Rapp
Ordförande
fredrik.rapp@handboll.rf.se

Victoria Pettersson
Handläggande tjänsteperson
070-249 99 17
victoria.pettersson@handboll.rf.se

Robert Wedberg
Handläggande tjänsteperson
070-993 14 43
robert.wedberg@handboll.rf.se

Lena Runströmer
Ledamot
070-331 01 04
lena.runstromer@gmail.com

liganamnden@svenskhandboll.se

Jan Henriksson
Ordförande

Johan Båverud
Ledamot

Pia Jeppsson
Ledamot

Ingvar Karlsson
Ledamot

Patrik Westerlund
Ledamot

Conny Nilsson
Ordförande
070-778 30 00
connynilsson52@gmail.com

Adam Engström
Handläggande tjänsteperson
08-699 65 56
adam.engstrom@handboll.rf.se

Amanda Törner
Handläggande tjänsteperson
072-234 46 19
amanda.torner@handboll.rf.se

Lisa Fallhagen
Ledamot
070-289 90 34
lisa.fallhagen@rfsisu.se

Per-Olof Lind
Ledamot
076-340 37 63
peolind@hotmail.com

Mikael Thelander
Ledamot
076-132 88 15
thelander_82@hotmail.com

Stefan Antal
Ledamot, Handbollförbundet Mitt
stefan.handboll@gmail.com

Monica Johansson
Ledamot, Handbollförbundet Norr
070-517 25 70
monkan_j@hotmail.com

Stellan Grönberg
Ledamot, Handbollförbundet Syd
070-878 44 68
stellan.gronberg@gmail.com

Sabina Cederkvarn
Ledamot, Handbollförbundet Väst
070-210 37 00
sabina.cederkvarn@skovde.se

Mattias Bejbom
Ledamot, Handbollförbundet Öst
073-567 82 92
bejbom@gmail.com

Peter Gentzel
Adjungerad ledamot, Svensk Elithandboll
073-346 54 68
peter.gentzel@elithandboll.se

Pia Solefors
Ordförande
070-456 80 00
pia.solefors@stenungsund.se

Lennart Söderström
Handläggande tjänsteperson
070-653 65 40
lennart.soderstrom@handboll.rf.se

Emil Beckman
Ledamot
076-213 80 77

emil.beckman@lerum.se

Anders Brännholm
Ledamot
070-898 68 42
andersbrannholm@hotmail.com

Claes Carlsson
Ledamot
070-568 88 95
claes-inger@hotmail.com

Veronika Isaksson
Ledamot
070-416 54 44
veronica.isaksson@educ.goteborg.se

Jonas Jönsson
Ledamot
070-615 65 06
jonas.jonsson@kristianstad.se

Tommy Jönsson
Ledamot
070-941 36 06

tommy.e.jonsson@gmail.com

Teresa Utkovic
Ledamot
070-333 45 54
teresa.utkovic@atea.se

Pontus Hammarberg
Ledamot, Handbollförbundet Mitt
073-544 31 30
pontus@sportjouren.se

Jonas Nordberg
Ledamot, Handbollförbundet Norr
070-622 05 37
jonas.erkki.nordberg@gmail.com

Bjarne Persson
Ledamot, Handbollförbundet Syd

Helgi Michael Magnússon
Ledamot, Handbollförbundet Öst
073-715 31 71
helgimichael@gmail.com

Publicerad: 2023-01-12

Senast uppdaterad: 2024-02-25

Författare: Svenska Handbollförbundet

Intressant? Dela gärna!